تبلیغات
شهید طوقانی - رویای سیاه...(راهنمای آزمون کمربند مشکی تکواندو)

شهید طوقانی

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ شهید طوقانی خوش آمد میگویم ...

شاید یکی از بهترین اتفاقاتی که برای یک تکواندوکار پیش میاید موفقیت در آزمون ارتقا به کمربند دان یک یا همان سیاه است که هر هنرجوی تکواندو رویای آن را در سر دارد تا زمانی که به آن برسد.

ارتقاء به کمربند مشکی هم مثل کمربند قرمز با آزمونی که از طرف فدراسیون برگزار میشود انجام میگیرد.

مثل بقیه آزمونها این آزمون هم از مراحل زیر تشکیل شده...

1. اسامی

2. اجرای فرم

3. اجرای ضربات پا

4. آمادگی جسمانی

5. مبارزه

6. شکستن اجسام سخت

که این آزمون هم مثل آزمون قبلی در هر مرحله 100 امتیاز داشته و امتیاز قابل قبول 75 بوده و کسب یک امتیاز پایینتر از 75 باعث مردود شدن هنرجو خواهد بود.

شرح مراحل آزمون:

1. اسامی:

هنرجو برای کسب امتیاز در این مرحله باید با اسامی کره ای ضربات و تکنیکهای مورد استفاده تا فرم هشتم تگوک آشنا باشد. معمولا در این بخش ممتحن یا نام کره ای ضربه را اعلام میکند و از هنرجو میخواهد که آن را اجرا کند یا نام قسمتی از بدن یا اصطلاحی در تکواندو را در زبان کره ای از هنرجو میپرسد.

لغات مورد نیاز در تکواندو در وبلاگ موجود است و دوستان عزیز میتوانند از لینک زیر آن را دانلود نمایند.

 لغتنامه تکواندو

2.اجرای فرم:

برای ارتقا به كمربند مشکی هنرجو باید تا فرم هشتم تگوك(تگوک پال جانگ) آموخته باشد. در آزمون نسبت به مهارت در اجرای فرم، ممتحن امتیاز دهی خواهد نمود. فاكتورهای مهم برای این قسمت اولا اجرای صحیح فرم سپس رعایت اصول ضربه به خصوص جاگی(محل قدرت گیری) و مسیر حركت ضربات است. همچنین اجرای یك فرم ریتم دار و قوی باعث كسب امتیاز بالا برای شما خواهد بود. در این بخش اجرای فرم پال جانگ و چیل جانگ اجباری  بوده و نیز یک فرم از شش فرم باقیمانده به دلخواه ممتحن اجرا میشود.

3. اجرای ضربات پا:

معمولا ضرباتی  پایی كه در آزمون ارتقا به كمربند مشکی مورد سنجش قرار میگیرند عبارتند از:

آپچه الوكی: یا همان نریو چاگی (آبو لیگی) كشش مستقیم پا از بالا به پایین

آپچاگی- آپدولیو چاگی- دولیو چاگی- باندائه دولیو چاگی (یوپ كوروگی)- مومدولیو چاگی(مومدولیو باندائه دولیو چاگی، تی هروگی)- یوپ چاگی- دیت چاگی(تی چاگی)- مومدولیو یوپ چاگی(چرخش از پشت سر و اجرای یوپ چاگی، چرخش مثل دیت چاگی و ضربه با تیغه پا)

و ضربات پرشی شامل:

تیو آپچاگی- تیو دولیو چاگی- تیو مومدولیو چاگی- تیو دیت چاگی- مومو تیو یوپ چاگی(دورخیز و اجرای تیو یوپ چاگی)

و ضربات تركیبی شامل:

دوبل آپدولیو چاگی- مومدولیو دولیو چاگی(فیلیپینی)- آپدولیو چاگی با رقص پای  45 درجه- دوبالدانگ سانگ آپچاگی- مومو تیو دولیو چاگی

در این مرحله سعی كنید ضربات را درست، با قدرت و كیهاپ مناسب اجرا كنید تا امتیاز خوبی بگیرید.

4. آمادگی جسمانی:

در این مرحله ممتحن با اجرای حركات پرشی، استقامتی و قدرتی آمادگیه جسمانیه هنرجویان را مورد سنجش قرار میدهد.

5. مبارزه :

در این مرحله هر كدام از هنرجویان با یك یا دونفر از دیگر هنرجویان به مدت زمان معین كه بستگی به ممتحن دارد مبارزه میكنند و در صورت مورد قبول بودن كارشان، امتیاز خواهند گرفت.

6. شكستن اجسام سخت:

در این مرحله هر هنرجو باید با شكستن یك قطعه چوبی(جدیدا یك قطعه پلاستیكی كه از هم جدا كردنش خیلی راحته) با ضربه دست یا پا قدرت نفوذ در اجسام سخت خود را به نمایش گذارد.این مرحله برای هنرجویان كم سال(زیر 14 سال) اجرا نمیشود.

در صورت طی موفق این مراحل، شما به كمربند مشکی(دان یا پوم 1) ارتقا خواهید یافت.

معمولا گفته میشه که اگر کسی در قسمتهای اسامی اجرای فرم و ضربات پا قبول بشه قبول حساب میشه و در قسمتهای بعد رد نمیشه ولی هستند کسایی که در مبارزه، شکستن اجسام سخت یا حتی آمادگی جسمانی مردود میشن، پس خوبه که تمام مراحل آزمون رو با جدیت انجام بدین...[ پنجشنبه 5 دی 1392 ] [ 11:06 ب.ظ ] [ امیرحسین رضی ئی ]

[ نظرات() ]